Hladiny hodnoty podniku
Podnik můžeme oceňovat na různých hladinách:
-
Hodnota brutto – zde se jedná o hodnou podniku jako celku, jako podnikatelské jednotky (entity). Zahrnuje hodnotu jak pro vlastníky, tak pro věřitele.
-
Hodnota netto – touto hodnotou rozumíme ocenění na úrovni vlastníků podniku. V pincipu tedy oceňujeme vlastní kapitál. Pojetí vlastního kapitálu zde však nemusí vždy přesně souhlasit s jeho účetním pojetím.
Hodnota brutto v obchodním zákoníku (označen jako obchodní majetek):
„Obchodním majetkem podnikatele, který je fyzickou osobou, se pro účely tohoto zákona rozumí majetek (věci, pohledávky a jiná práva a penězi ocenitelné jiné hodnoty), který patří podnikateli a slouží nebo je určen k jeho podnikání. Obchodním majetkem podnikatele, který je právnickou osobou, se rozumí veškerý jeho majetek“.
Hodnota netto v obchodním zákoníku (se vymezuje jako čistý obchodní majetek ČOM):
„Čistým obchodním majetkem je obchodní majetek po odečtení závazků vzniklých podnikateli v souvislosti s podnikáním, je-li FO, nebo veškerých závazků, je-li PO.“
Hotnota netto se také v obchodním zákoníku vymezuje jako vlastní kapitál:
„Vlastní kapitál tvoří zdroje financování obchodního majetku podnikatele a v rozvaze se vykazuje na straně pasiv.“
Majetková hodnota podniku je definována jako souhrn individuálně oceněných položek majetku. Od tohoto souhrnu je pak odpočtena suma individuálně oceněných závazků.
Vlastní kapitál vymezený v §6, odst.4) OZ je třeba pojímat tak, jak jej vymezuje účetnictví. Naproti tomu ČOM je třeba chápat ve vazbě na "reálnou hodnotu" podniku. Bude podstatný například v rámci koupě a prodeje, kdy kupec nebude zpravidla platit částky vypočtené účetnictvím. Čistý obchodní majetek se tedy bude od vlastního kapitálu odlišovat zejména v těchto ohledech:
1) Rozdíl ve způsobu oceňování
Vlastní kapitál je postaven na oceňování podle účetních pravidel, kde rozhodující váhu mají stále historické pořizovací ceny. Jejich výhodou je průkaznost, nevýhodou postupná ztráta vazby na ekonomickou realitu. Naproti tomu čistý obchodní majetek by měl být postaven na ocenění odpovídající ekonomické realitě, tj. v "reálných" hodnotách.
2) Rozdíly v položkách zahrnovaných do ocenění
a) Cizí pasiva podle účetnictví nemusí být dluhem (závazkem) z pohledu ČOM. Týká se to především nákladových rezerv a účtů časového rozlišení. Na druhé straně součástí ČOM by měly být i závazky, o kterých není v rozvaze účtováno a nejsou tedy zachyceny jako cizí pasiva. Příkladem mohou být závazky plynoucí z ručení ze směnek.
b) Součástí ČOM jsou ale i aktiva, která v rozvaze nenajdeme. Týká se to především nahmotného majetku vytvořeného vlastní činností (ochranné známky, goodwill, další nehmotný majetek vytvořený pro vlastní použití v účetní jednotce).
c) Součástí ČOM však naopak nemusí být aktiva vykazovaná v účetnictví, která s podnikáním nesouvisí a jsou označována jako tzv. aktiva provozně nenutná. Dále nemusí být také součástí ČOM různá časová rozlišení.